Branná povinnost

Branná povinnost je povinnost státního občana České republiky (dále jen "občan") plnit úkoly ozbrojených sil České republiky (dále jen OS ČR); zahrnuje povinnost občana podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu a plnit další povinnosti stanovené branným zákonem.

 

Vznik branné povinnosti
Branná povinnost vzniká občanovi ode dne, v němž dosáhne věku 18 let (bez rozdílu pohlaví). Osobě starší 18 let, která nabyla státní občanství České republiky, vzniká branná povinnost ode dne nabytí státního občanství. 
Krajské vojenské velitelství (dále jen KVV) sděluje občanovi, kterému vznikla branná povinnost, podrobné informace o obsahu branné povinnosti a možnosti a způsobu dobrovolného převzetí jejího výkonu.

 

Dobrovolné převzetí branné povinnosti
Občan, kterému podle § 7 branného zákona zanikla branná povinnost, nebo cizinec může dobrovolně převzít brannou povinnost, a to nejdříve dnem, v němž dosáhne věku 18 let, nejpozději však do dne dosažení 60 let, na základě písemné žádosti podané příslušnému KVV.
Podmínkou dobrovolného převzetí branné povinnosti je rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydané podle § 4 odst. 3 branného zákona obdobně nebo v odvodním řízení a potřeba doplnění OS ČR.

 

Zánik branné povinnosti
Branná povinnost zaniká
  • dnem nabytí právní moci rozhodnutí, kterým se občan stává neschopným vykonávat vojenskou činnou službu,
  • dnem nabytí právní moci rozhodnutí, kterým byla svéprávnost občana omezena rozhodnutím soudu,
  • dnem, kterým občan pozbyl státní občanství České republiky; toto ustanovení se na cizince nepoužije,
  • vojákovi v záloze dnem doručení prohlášení příslušnému KVV, kterým odmítl vykonávat mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání,
  • dnem, kdy voják dosáhl věku 60 let, pokud se nejedná o tyto výjimky:
    • voják starší 60 let, který vykonává mimořádnou službu, má brannou povinnost do dne jeho propuštění z mimořádné služby,
    • voják z povolání starší 60 let má brannou povinnost do dne propuštění ze služebního poměru podle zákona o vojácích z povolání, nebo
    • voják AZ starší 60 let má brannou povinnost do dne vyřazení z AZ, nebo
    • dnem, kdy občan dosáhl věku 60 let.

 

Odmítnutí mimořádné služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání
Co je to mimořádná služba?
Je to vojenská činná služba za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.
  • Voják v záloze může odmítnout vykonávat mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání: 
    • do 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaného při odvodním řízení,
    • do 15 dnů ode dne účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu;
vojákovi, který odmítne vykonávat mimořádnou službu, zaniká branná povinnost.
Odůvodněné prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby se podává písemně příslušnému KVV. V prohlášení se uvede jméno nebo jména, příjmení, datum narození a adresa místa pobytu vojáka; podpis na prohlášení musí být úředně ověřen. Prohlášení se píše volnou formou s uvedením výše zmíněných náležitostí.
Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky.
Z výše uvedeného lze odvodit, že podání žádosti "O odmítnutí mimořádné služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání" je v době míru irelevantní.